O seriálu

Dlouhá cesta k Andromedě

Andromeda je nový sci-fi seriál od klasika sci-fi Gene Roddenberryho - televizního tvůrce, který se nejvíc proslavil svým legendárním seriálem Star Trek.
Koncept Andromedy vznikl v 70. letech, když se Roddenberry pokoušel navázat na úspěch Star Treku s novým seriálem. Jedním z námětů, které si zaznamenal, byl i příběh jistého Dylana Hunta - kapitána, který se svou hvězdnou lodí uvízl v budoucnosti a nyní bojuje za znovunastolení pořádku ve válkou zničeném vesmíru. Roddenberry se v příštích letech pokoušel tento námět uplatnit několikrát, ale neuspěl; vesmír rozvrácený občanskou válkou se v 70. letech zdál být příliš pochmurným tématem pro televizní seriál.
Postava Dylana Hunta coby člověka vytrženého ze svého času se objevila hned v několika Roddenberryho dílech (například Genesis II). Andromeda však samotná nikdy natočena nebyla, třebaže se ji Gene pokoušel prosadit všelijak - dokonce i jako jedno z možných pokračování Star Treku (tehdy předložený koncept se lišil tím, že na místě Nietzscheánů vystupovali následovníci Khana Nooniena Singha, geneticky vyšlechtěného diktátora z epizody Star Treku Space seed).

Teprve koncem 90.let, téměř deset let po autorově smrti, byl koncept Andromedy znovu nalezen v Roddenberryho pozůstalosti. Její majitelka, Roddenberryho vdova Majel Barrett, se rozhodla přivést Andromedu k životu. Obtížného úkolu rozpracování původního námětu se ujal Robert Hewitt Wolfe, scénárista se zkušenostmi z novodobých pokračování Star Treku. To, jaká je Andromeda dnes, je prakticky hlavně jeho práce; je tedy legitimním spoluautorem, třebaže autor předlohy je už dávno mrtev.


Pojetí seriálu

Vesmír Andromedy není nijak utěšené místo. Zatímco Star Trek líčí rajskou utopii v období rozkvětu, Andromeda představuje vesmír po rozpadu tisícileté utopické říše. Vesmír plný nebezpečí, násilí a agresivity; vesmír zbavený jakékoliv vlády a jakékoliv jistoty s vyjímkou jistoty smrti. Do tohoto vesmíru přichází muž, který prožil svůj život v dobách největší slávy oné zaniklé říše; muž příliš tvrdohlavý, hrdý a smělý, než aby dokázal přijmout nový svět za svůj. Naštěstí má v rukou nástroj, kterým může vše změnit: jednu z nejmocnějších vesmírných lodí, jaké kdy mělo lidstvo k dispozici. Podaří se kapitánu Huntovi obnovit civilizaci ve zpustošeném vesmíru a znovu spojit roztříštěné Společenství systémů?

Andromeda obsahuje vše, co přineslo Star Treku před třiceti lety jeho velkolepý světový úspěch: vznešené ideje, akci, napětí, originální myšlenky a nápady, dobrodružství, humor. Přesto by se dala charakterizovat jako protiklad Star Treku, či spíše jeho odvrácená strana. Jednoznačně a s krutou bezprostředností nám ukazuje, že ani ta sebedokonalejší utopie nemůže fungovat navěky; není pochyb o tom, že Spojená federace planet ve Star Treku jednou skončí stejně jako Společenství v Andromedě. Zároveň však říká důležitou věc: dokud bude naživu někdo, kdo si bude pamatovat minulost, existuje naděje na lepší časy.

Poslání posádky hvězdoletu Andromeda je těžší, než poslání dobrodruhů z Hvězdné flotily - a to i navzdory tomu, že Andromeda je 1301 metrů dlouhá, uveze osádku čtyř tisíc lidí a je ozbrojená po zuby. Ve vesmíru Andromedy totiž neexistuje žádná Federace, žádné spřátelené světy, žádné poklidné přístavy v bouři; každý tu hraje jen sám za sebe. Jestli se to někdy změní k lepšímu, to se teprve uvidí.

Zpět na začátek stránky